Fenomén zvaný sendvičové ženy

Sendvičová generace se týká věkové kategorie od 45 do 60 let, která se ocitne v nelehké životní situaci. Jsou to ženy ve středním věku, které mají ještě dospívající děti, ale zároveň jejich rodiče dosáhli věku, kdy se už o sebe nedokáží stoprocentně postarat a vyžadují péči svých blízkých. Sendvičové ženy se cítí, jako by byly mezi dvěma mlýnskými kameny – jako šunka v sendviči. Pociťují odpovědnost za své rodiče a nechtějí polevit ani v péči o své děti, domácnost a manžela. V mnoha případech jsou ještě i stále úspěšné ve své kariéře.
uplakaná dívka

Proč je tomu tak

Souvisí to s demografickou křivkou. V minulosti ženy rodily první dítě do pětadvacítky, a když měli 45 let, jejich děti už byly dospělé. Navíc se jejich rodiče obvykle nedožívali takového vysokého věku, a pokud ano, mohli je v klidu doopatrovat, protože děti měly už vlastní rodiny. Dnes se rodičovství posouvá do vyššího věku. Ženy v 50 ti a 60 ti mají maturující děti a prarodiče, o které je třeba se starat. A stále se na ně kladou nároky v práci a domácnosti. Zejména když dnes ještě mnoho mužů považuje práci v domácnosti za výlučně ženskou záležitost.

Ve slepé uličce

Sendvičové ženy, ve snaze být dokonalé, se často dostávají do slepé uličky. Chtějí být i stoprocentní matky, i dobré dcery, i pozorné manželky, i perfektní hospodyňky a úspěšné zaměstnankyně v práci. Toto úsilí stihnout všechno je nad lidské síly jedné ženy. Jde o to, že tyto ženy chtějí být se svými blízkými, ale nezvládají to, neboť mají všeho příliš. Nedokáží myslet na sebe, na své zdraví a potřeby. A co je nejhorší, obyčejně si ani neuvědomují, že mají problém.
úzkost ženy

Žena zůstává bez podpory

Většinou chod rodiny jde dál a žena je jediná, která se musí nové situaci přizpůsobit. Pokud jste se i vy ocitly ve skupině sendvičových žen, určitě to znáte. Rodiče vás citově vydírají, že když vás vychovali, máte nyní povinnost se o ně starat. Partner na vás zas tlačí, že je zde i on, komu je třeba věnovat. A děti? Ty jsou rády, že nejsou pod drobnohledem, ale fakt je, že matku potřebují.

Kroky, jak z toho ven

1 / Komunikace. Nejen s rodinou, ale i se samotnými rodiči. Netřeba podléhat citovému vydírání a výčitkám.
2 / Vtáhněte do péče i další členy rodiny. Jasně jim řekněte, že i vy potřebujete prostor na odpočinek a regeneraci.
3 /Nezapomínejte na sebe. Cíleně si naplánujte jedno odpoledne nebo večer pro sebe, když se setkáte s kamarádkami, nebo půjdete na masáž, kosmetiku či do sauny.

Ohodnoťte příspěvek