Jak vybrat zahradní nůžky?

Nůžky na zahradě jsou v permanenci. Tu ustřihnete květinu, tady prostřihnete keř. Na jaře a na podzim musíte upravit stromy, a když půjde do tuhého a vy musíte bojovat s opravdu silnými větvemi, pak si vezmete velké pákové nůžky. Ale jak poznat ty správné nůžky?
 
Správný řez musí být hladký, nemá omačkávat větve, nemá mít otřepený okraj. Jádro dřeva by nemělo vykazovat poškození. K tomu jsou potřeba kvalitní zahradní nůžky. Těch je na trhu velké množství, ale jak se v nich vyznat?
zastřihávání růží
·         Kovadlinkové, nebo dvoubřité?
Základem při výběru je ujasnit si, co budete s nůžkami stříhat. Podle toho sáhněte buď po kovadlinkových, nebo dvoubřitých modelech. Kovadlinkové jsou ideální pro tvrdé, vyzrálé a suché dřevo, protože horní nůž proniká do dřeva a široká kovadlinka zatím přidržuje větev, aby nedošlo k poškození nebo rozmáčknutí kůry. Dvoubřité nůžky naopak využijete pro stříhání květin a čerstvého dřeva, protože oba nože vnikají do povrchu současně, a docílíte tak s nimi přesného střihu. Pokud jsou navíc vybaveny automatickým ráčnovým mechanismem, který se aktivuje ve chvíli, kdy není přímé stříhání dostatečně účinné, nebudete muset do stříhání vkládat takovou sílu.

zahradní náčinní
·         Velikost nůžek volte podle tloušťky stříhaných větví

Na tenčí větvičky si pohodlně vystačíte s malými ručními nůžkami. Ty se hodí na cílený střih jednotlivých větviček, nebo na květiny do vázy. V případě větví o průměru větším než 20 mm ale již upotřebíte větší zahradní nůžky. Ty bývají často vybaveny převodovým mechanismem, který několikanásobně zvyšuje střižnou sílu. Pohodlně tak s nimi přestřihnete větve o průměru až 45 mm. Na opravdu silné výhony je nejlepší použít nůžky s prodlouženou rukojetí, která slouží jako účinná páka, takže se při stříhání zbytečně nenadřete. Tento typ je ideální například na prostřih stromů před začátkem sezony.
zahradní nůžky v trávě
Na trhu pak jsou další nůžky, které už patří mezi Rolls-Royce v zahradním náčiní. Jde o elektricky poháněné nůžky, které výrazně snižují potřebnou sílu na stisk, takže se používají buď při střihání většího množství větviček (ideálně například při prostřihu vinohradů), nebo při stříhání opravdu silných větví.

Summary
Jak vybrat zahradní nůžky?
Share