Proč je nebankovní hypotéka bez registru tak populární

Touha po vlastním bydlení je nám vlastní. Už pravěký člověk chtěl mít svou jeskyni, kde by se cítil bezpečný a chráněný. A nejen on, ale i jeho rodina. V dnešní době už se samozřejmě nemusíme bát velkých šelem, přesto je pocit, že má jeden vlastní dům či byt, velmi příjemný.

Ne každý však tohoto cíle může dosáhnout. A právě pro ně jsou tu nejrůznější hypotéky. Jednou z nich je i nebankovní hypotéka bez registru, která patří mezi nejpopulárnější způsoby financování bydlení u nás. Proč je tak populární?
strom s penězi

Abychom tomu porozuměli, musíme si nejprve říci, o co se vlastně jedná. Ve stručnosti je hypotéka půjčka, se vším co k tomu náleží, určená specificky k financování bydlení. Nejčastěji se jedná o koupi domu nebo bytu, může se však jednat i o přestavbu či rekonstrukci.

Hypotéku poskytují buď banky, nebo i různé nebankovní společnosti. Rozdíl je zde především v tom, že banky si ověřují schopnost svých klientů půjčku řádně splácet. Navíc i zjišťují, zda již zákazník náhodou někde nějakou půjčku nemá, a pokud ano, zda ji v pořádku splácí.

Naproti tomu nebankovní společnosti obvykle své zákazníky nijak neprověřují a dají peníze v podstatě každému, bez ohledu na to, zda bude schopen danou částku splácet, nebo ne. Výhodou je také rychlost vyřízení žádosti, která je v porovnání s bankami doslova směšná.

Zdálo by se, že bankovní hypotéky, které vypadají solidněji, budou populárnější. Opak je však pravdou. Mnoho lidí, kteří si financují bydlení, volí právě nebankovní společnosti. Důvodem je především to, že by díky svému nízkému příjmu v bance peníze nedostali. Je to tedy jejich jediná možnost, jak si vysněný dům pořídit.
dům financovaný hypotékou
A zde je právě důvod, proč je tento typ financování bydlení tak populární. Nejčastěji ho vybírají právě lidé s velmi nízkým příjmem, nebo ti, kteří již mají jednu nebo více půjček. Ruku v ruce s tím totiž velmi často jde i neschopnost hlídat si své finance. Nedokážou si tedy našetřit běžným způsobem a v bance jim již nepůjčí. Přesto ten dům velmi potřebují, i když je nad jejich finanční možnosti.

Často je totiž těžké domyslet následky. Především to, že v důsledku nakonec zaplatí až dvojnásobek částky, kterou původně dostali. A pokud nebudou dlouhodobě splácet, může přijít na řadu i exekuce. A může se tak stát, že přijdou nejen o své peníze, ale i o dům. Ten pak společnost prodá za vyšší cenu, takže na tom vydělá. A to je i důvod, proč tento typ hypoték tolik propagují.

Pokud platíte, dosáhnou zisku. Pokud ne, dosáhnou zisku ještě vyššího. Proto se jim nejen daří držet na trhu, ale dokonce růst. Možná by proto bylo lepší se zamyslet, zda by se nedalo s vlastním bydlením ještě nějaký čas počkat, až se naše finanční situace zlepší. Věřte, že se to vyplatí.